Domácí limonády

A přece jsou radosti a je jich dost!

V sobotu jsme si v rámci prvního pražského Restaurant Day otevřeli vlastní jednodenní restauraci. Bylo to nádherné a bylo to skvělou příležitostí naučit se pár nových věcí! Vyladit těsto na lotrinský kiš, vyzkoušet vlastní variantu andaluského gazpacha… a pohrát si s domácími limonádami. Protože čím jiným v poctivé domácí restauraci hasit žízeň!

Zaexperimentovala jsem s okurkádou a zázvorovou limonádou, ty však ještě potřebují trochu doladit. Kopřivová a mátová limonáda se ale myslím povedly! Protože jsem na internetu, aspoň stran kopřivové limonády, nenašla žádný stoprocentně použitelný recept, ráda bych se s vámi podělila o výsledky mého bádání. Takže tedy:

Kopřivová limonáda

3 litry vody
50 – 75 kopřiv (stonky s listy, počet dle velikosti rostlinek)
citron, hnědý cukr nebo stévie, případně kyselina citronová

Čerstvě natrhané kopřivy opláchnout, naložit do vody a nechat 24 hodin louhovat při pokojové teplotě. Rostlinky je možné před naložením mírně podrtit v hmoždířku, aby lépe pouštěly šťávu. Vylouhováním vznikne krásně voňavý koncentrát lehce jantarové barvy, který je možné dochutit citronem, cukrem nebo stévií, a pokud se bude limonáda uchovávat déle, trochou kyseliny citronové. Dávkování na 0,5 litru koncentrátu: 1/4 citronu, 5 čajových lžiček cukru nebo 5 kapek stévie (já jsem použila stéviový sirup DeSen z bioprodejny v Arkádách na Pankráci) a 1 čajová lžička kyseliny citronové. Ředí se vodou nebo sodovkou cca 1:6.
 
Kopřivy je třeba sbírat max. do poloviny května, dokud nejdou na květ. Čím jsou rostlinky mladší, tím mají jiskrnější a svěžejší chuť. Později chuť  trochu hořkne a kopřivy údajně obsahují více dusičnanů.

Mátová limonáda
 
Stejným způsobem je možné vyrobit výbornou mátovou limonádu. Na 3 litry vody se použije cca 90 gramů máty (to je cca 6 platíček prodávaných v obchodě nebo cca 60 stonků s listy).
 
Obě limonády jsou delikátní!